Üst Yönetim

Ali Rıza YILDIRIM

Ali Rıza Yıldırım 1957 yılında Sivas’ın Hafik ilçesinde doğmuştur. 1964 yılında Yıldırım ailesi Samsun’a taşınmıştır. Ali Rıza Yıldırım; ilk, orta ve lise öğrenimini Samsun’da tamamlamıştır.

1970 yılında aile şirketinde, erken yaşta iş hayatına atılmıştır. Askerlik görevini yerine getirdikten sonra, zaman içinde satış ve pazarlama operasyonlarında görev almış, satış direktörü, genel müdür yardımcısı ve son olarak gelen müdürlük pozisyonunu üstlenmiştir.

1993 yılında dış ticaret faaliyetlerine başlayan Ali Rıza Yıldırım, aile şirketinin yeniden yapılanmasının ardından Yıldırım Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenmiştir. Halen devam ettiği görevinde Yıldırım Holding A.Ş. ve bağlı iştiraklerin yurt içi pazar operasyonlarını ve finansal faaliyetleri yönetmektedir.

Ali Rıza Yıldırım evli ve iki çocuk babasıdır.

Robert Yüksel YILDIRIM

1960 yılında Sivas’ta doğan Yüksel Yıldırım, Samsun’da tamamladığı ilkokul, ortaokul ve lise öğreniminin ardından 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. 1989 yılında ABD’deki Oregon State University’de Makine Mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Doktora eğitimini yarıda bırakan Yıldırım, Kaliforniya’da konteyner vinçleri üreten Paceco Corporation’da beş yıl süreyle tasarım ve proje mühendisliği yaparak kariyerine başlamıştır.

1993 yılında Türkiye’ye dönen Yüksel Yıldırım, aile şirketinin yönetimine katılmıştır. Yıldırım, 1993 yılında Rusya’dan direkt olarak taş kömürü ithalatı ile ilk uluslararası ticaretini gerçekleştirmiştir. 2000’li yıllarda Grup içinde yeni girişimlere öncülük eden Yüksel Yıldırım, 2008 yılında İsveç’te ilk uluslararası yatırımını hayata geçirmiştir.

Yıldırım Şirketler Grubu bugün, Türkiye’de metal ve madencilik, kömür ve kok, liman işletmeciliği, gübre, kimya ve denizcilik alanlarında lider şirketler arasındadır ve bu sektörlere yön veren global bir oyuncu olmuştur. Yüksel Yıldırım, saygın sektörel yayın Lloyd’s List tarafından denizcilik dünyasında ilk 50 global lider arasında listelenmektedir. Sektörün öncü araştırma ve danışmanlık kuruluşu Drewry’e göre liman işletmeciliğinde ilk 20 global liderden biridir. Ayrıca krom sektöründe dünyanın en etkin ilk üç kişi arasında anılmaktadır.

Yüksel Yıldırım, Yıldırım Şirketler Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görevini sürdürmektedir. Yıldırım Şirketler Grubu’ndaki sorumluluklarına ek olarak, Grup’un %24 hissesine sahip olduğu, dünyanın en büyük üçüncü konteyner taşımacılık şirketi CMA CGM Grup’ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer almaktadır. Garip ve Zeycan Yıldırım Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi olan Yüksel Yıldırım, ayrıca DEİK Türkiye-Kolombiya İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanıdır.

Yüksel Yıldırım, evli ve iki çocuk babasıdır.

Özer Öz

Özer Öz, 1972 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında ABD’nin San Francisco şehrindeki Golden Gate Üniversitesi’nden finans alanında yüksek lisans derecesi almıştır.

Özer Öz, Yıldırım Şirketler Grubu’nda Operasyonlardan Sorumlu Başkan (COO) görevini üstlenmektedir. Yıldırım Grup bünyesindeki şirketlerin ve yeni iştiraklerin fizibilite çalışmalarını yönetmekte ve global platformda kurumsal ilişkilerin yürütülmesi görevini üstlenmektedir. Yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü projelerde; yatırım stratejisi geliştirme, dış pazarlar yaratılması, serbest bölgeler kurulup işletilmesi, gayrimenkul geliştirme projeleri ve kurumsal ilişkiler yönetimi alanlarında üst düzey yöneticilik deneyimine sahiptir.

Öz, Yıldırım Grup bünyesinde madencilik, petrokimya, lojistik gibi sektörlerde sorumluluklar üstlenmektedir. Türkiye’nin en büyük kalsiyum amonyum nitrat gübre üreticisi olan Gemlik Gübre’de, genel koordinatörlük görevini üstlenmiştir.

Öz, Yıldırım Grup’a katılmadan önce İstanbul’un ilk özel serbest bölgesi olan İSBAŞ’ın genel müdürlüğünü üstlenmiştir. Ayrıca tersanelerin operasyonlarına ev sahipliği yapabilen ilk serbest bölge olan Kocaeli’ndeki KOSBAŞ’ta genel müdürlük yapmıştır.

Yıldırım Şirketler Grubu’ndaki görevlerine ek olarak Özer Öz ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ekvador İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanıdır.

Özer Öz evli ve iki çocuk sahibidir.

Dr. Evren Öztürk

Evren Öztürk 1981 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra; Marmara Üniversitesi’nde Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İktisat ve Gebze Teknoloji Üniversite’sinde Strateji Bilimi alanlarında üç farklı dalda yüksek lisans yaptı. Doktora derecesini Marmara Üniversitesi, Finans ve Muhasebe alanında aldı.

Dr. Öztürk kariyerine Reel Çözüm Factoring A.Ş’de Finans ve Fonlama Müdürü olarak başladı. Ardından, BDO Denet Danışmanlık şirketinde Kurumsal Finans Direktörü olarak devam etti.

Dr. Evren Öztürk, Yıldırım Şirketler Grubu’na 2005 yılında katıldı. Grubun sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi, güçlü finansal yapısı olması amacı ile farklı pozisyonlarda görev aldı ve 25’ten fazla global şirket birleşmesi ya da satınalınması operasyonlarını yürüttü. Şu anda YILDIRIM Şirketler Mali İşler Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca Fransa merkezli CMA CGM Group’un, Belçika merkezli Sealease S.A.’nin ve İsveç merkezli Vargön Alloys AB’nin Yönetim Kurulu üyesidir.

Dr. Öztürk evli ve iki çocuk babasıdır.

Mustafa Kemal Erkanat

Mustafa Erkanat 1962 yılında Samsun’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden 1983 yılında lisans derecesini aldı.

1984 yılında A.B.D’ye taşındı ve Foodmaker Inc. şirketinde 2005 yılına kadar çeşitli yöneticilik pozisyonlarında çalıştı.

2005 yılında YILDIRIM Şirketler Grubu’na Genel Koordinatör olarak katıldı. Şu anda İdari İşler Başkanı görevini yürütmektedir.

Mustafa Erkanat evli ve iki çocuk babasıdır.

-

Yıldız Holding (Ülker, Godiva) ve Garanti Bankası gibi Türkiye’nin önde gelen grup şirketleri ve finans kuruluşlarında 10 yılı aşkın tecrübeye sahiptir.

-

Dr. Alp Malazgirt

Dr. Alp Malazgirt, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Metalürji Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra ve Güney Dakota’daki Maden ve Teknolojileri bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Kaliforniya’da Berkeley University, Kimya Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği’nden doktora derecesini aldı. Dr. Malazgirt, üç paten sahibi ve 20’yi aşkın teknik makale sahibidir. Akademik kariyerinde uluslararası organizasyonlarda 50’den fazla sunum yapmıştır.

Eğitiminin ardından A.B.D’ye yerleşen Dr. Malazgirt, Silikon Vadisi’nde, silikon çip üreten iki şirkette farklı görevleri yürüttükten sonra Global Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı. 18 yıllık deneyimden sonra güneş enerjisi paneli üretim şirketi kurdu. Daha sonra Kaliforniya’da giderek güçlenen hizmet alanında servis veren iki şirketin kurucu üyesi oldu.

Dr. Alp Malazgirt, Yıldırım Holding’e katılmadan önce, Seul, Güney Kore’de, Solbridge International School of Business’da Dekan yardımcılığı yaptı ve metal ve madencilikle ilgili birçok ileri teknoloji projelerinde danışman olarak çalıştı. Bunlar arasında POSCO şirketine proje hakkı satılan, deniz suyundan lityumu ayrıştırma ve sualtı nodül filtrelemesi sayılabilir. Dr. Alp Malazgirt’in, Uzakdoğu’daki rolleri ve unvanları sırasıyla Seul, Kore merkezli bir girişim şirketi olan IT Global’de Kıdemli Strateji Uzmanı, Sejong Teknoloji Ticarileştirme Şirketi’nde Baş Danışman olarak sayılabilir.

Dr. Alp Malazgirt, ileri teknoloji alanında ve yönetim alanlarında, 25 yıldan fazla ticari çalışma deneyimi olan ve birçok ödül sahibi olan kişidir.

Öne Çıkanlar