Üst Yönetim

Ali Rıza YILDIRIM

YILDIRIM Şirketler Grubu’nun sanayi ve ticaret faaliyetlerini oluşturan temel girişimlerin öncüsü olan Ali Rıza YILDIRIM, çalışma hayatına 1970 yılında başlamıştır. İş dünyasındaki 55 yıllık deneyimiyle, YILDIRIM Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

29 Mayıs 1957 tarihinde Sivas’ta dünyaya gelen Ali Rıza YILDIRIM, babası Garip YILDIRIM’ın 1963 yılında Samsun’da kurduğu, inşaat malzemeleri ticareti yapan “Garip YILDIRIM ve Oğulları” firması sayesinde, erken yaşlarda iş hayatıyla tanışmıştır. Kariyerinin ilk döneminde satış ve pazarlama alanına odaklanmış, YILDIRIM ailesinin en büyük oğlu olarak üstlendiği girişimcilik ile firmanın faaliyetlerinin büyümesinden ve çeşitlenmesinden sorumlu olmuştur.

1980’li yıllarda, Sovyetler Birliği’nde yapılan ekonomik reformların getirdiği olanakları gözlemledikten sonra, 1988 yılında ilk dış ticaret ilişkilerini kurmuştur. Özellikle Sibirya bölgesindeki Rus kömür madeni işletmecileri ile iş birlikleri geliştirmiş, Türkiye’de ilk kez ithal kömür ticaretini başlatmıştır.

1995 yılında, aile şirketinin faaliyetlerinin Samsun’da kısıtlı kalmaması inancıyla, şirketin bir kısmını İstanbul’a taşıyarak, 2000 yılında denizcilik sektörüne atılmış, ithalat ve ihracat faaliyetlerinin büyük bir hızla gelişmesine ve şirketin büyümesine liderlik etmiştir.

2000’lerin başlarında, Türkiye’deki özelleştirme döneminde, Bursa’daki Gemlik Gübre Sanayii A.Ş.’nin, Elazığ’daki Eti Krom A.Ş.’nin ve İstanbul’daki Sümerbank Beykoz Deri ve Kundura Fabrikası’nın YILDIRIM tarafından satın alınması süreçlerini yürütmüştür. Başarıyla tamamlanan bu üç satın almanın yanında, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği, farklı sektörlerden 72 farklı şirketin ihalesine de katılmıştır. Bu ihaleler YILDIRIM’ın finansal ve stratejik hedeflerine uygun görülmediği için satın almalardan vazgeçilmiştir.

Gemlik Gübre ve Eti Krom ile sanayi üretim sektörüne adım atan YILDIRIM Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı olarak, bu şirketlerin Grup bünyesine katıldığı süre zarfında tesislerin modernize edilmesi, fabrikaların kalkınması ve bu şirketlerin kendi sektörlerindeki pazar paylarının büyümesinde etkin rol oynamış, Gemlik Gübre ve Eti Krom’un kârlılık ve verimliliğini artırarak, Bursa ve Elazığ illerinde vergi rekortmeni olmalarını sağlamıştır.

Ali Rıza YILDIRIM, Holding yapısının kurulmasının ardından, özellikle Gemlik Gübre’nin faaliyetlerinde söz sahibi olarak, şirketin gübre sanayisinde büyümesine liderlik etmiş, şirketi uluslararası pazarın önemli aktörlerinden biri haline getirmiştir. Gübre sanayisinde global iş geliştirme hedefine odaklanan Ali Rıza YILDIRIM, Grubun gübre ve kimyasallar iştiraki YILFERT Holding’in uluslararası bir markaya dönüşmesinde ilk adımları atmıştır.

YILDIRIM Grup’un finansal yönetimini ve piyasa operasyonlarını yakından takip eden Ali Rıza YILDIRIM, Avrupa’nın birçok ülkesindeki sanayi tesislerinin Grup bünyesine katılmasını sağlamış olup, halen girişimcilik faaliyetlerini sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk babası olan Ali Rıza YILDIRIM, İstanbul Beykoz’da ikamet etmektedir. Eşi Serpil YILDIRIM, Beykoz Kundura’nın Genel Yöneticisi’dir. Amsterdam’da yaşayan oğlu Tarık YILDIRIM; teknoloji, eğitim ve genomik alanlarındaki firmalara ve start-up projelerine yatırım yapmakta ve finansal danışmanlık sağlamaktadır. Tarık YILDIRIM ayrıca bilim ve felsefe alanında disiplinler arası araştırmalar gerçekleştirmektedir. Kültürel miras ve kültür-sanat alanında girişimlerde bulunan kızı S. Buse YILDIRIM, küratör ve belgesel sinema sanatçısı olarak, Beykoz Kundura’nın Kültür Sanat Direktörlüğü’nü üstlenmektedir.

Robert Yüksel YILDIRIM

1960 yılında Sivas’ta doğan Yüksel Yıldırım, Samsun’da tamamladığı ilkokul, ortaokul ve lise öğreniminin ardından 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. 1989 yılında ABD’deki Oregon State University’de Makine Mühendisliği alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Doktora eğitimini yarıda bırakan Yıldırım, Kaliforniya’da konteyner vinçleri üreten Paceco Corporation’da beş yıl süreyle tasarım ve proje mühendisliği yaparak kariyerine başlamıştır.

1993 yılında Türkiye’ye dönen Yüksel Yıldırım, aile şirketinin yönetimine katılmıştır. Yıldırım, 1993 yılında Rusya’dan direkt olarak taş kömürü ithalatı ile ilk uluslararası ticaretini gerçekleştirmiştir. 2000’li yıllarda Grup içinde yeni girişimlere öncülük eden Yüksel Yıldırım, 2008 yılında İsveç’te ilk uluslararası yatırımını hayata geçirmiştir.

Yıldırım Şirketler Grubu bugün, Türkiye’de metal ve madencilik, kömür ve kok, liman işletmeciliği, gübre, kimya ve denizcilik alanlarında lider şirketler arasındadır ve bu sektörlere yön veren global bir oyuncu olmuştur. Yüksel Yıldırım, saygın sektörel yayın Lloyd’s List tarafından denizcilik dünyasında ilk 50 global lider arasında listelenmektedir. Sektörün öncü araştırma ve danışmanlık kuruluşu Drewry’e göre liman işletmeciliğinde ilk 20 global liderden biridir. Ayrıca krom sektöründe dünyanın en etkin ilk üç kişi arasında anılmaktadır.

Yüksel Yıldırım, Yıldırım Şirketler Grubu’nun İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görevini sürdürmektedir. Yıldırım Şirketler Grubu’ndaki sorumluluklarına ek olarak, Grup’un %24 hissesine sahip olduğu, dünyanın en büyük üçüncü konteyner taşımacılık şirketi CMA CGM Grup’ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer almaktadır. Garip ve Zeycan Yıldırım Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Üyesi olan Yüksel Yıldırım, ayrıca DEİK Türkiye-Kolombiya İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanıdır.

Yüksel Yıldırım, evli ve iki çocuk babasıdır.

Özer Öz

Özer Öz, 1972 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun olmuştur. 1995 yılında ABD’nin San Francisco şehrindeki Golden Gate Üniversitesi’nden finans alanında yüksek lisans derecesi almıştır.

Özer Öz, Yıldırım Şirketler Grubu’nda Operasyonlardan Sorumlu Başkan (COO) görevini üstlenmektedir. Yıldırım Grup bünyesindeki şirketlerin ve yeni iştiraklerin fizibilite çalışmalarını yönetmekte ve global platformda kurumsal ilişkilerin yürütülmesi görevini üstlenmektedir. Yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü projelerde; yatırım stratejisi geliştirme, dış pazarlar yaratılması, serbest bölgeler kurulup işletilmesi, gayrimenkul geliştirme projeleri ve kurumsal ilişkiler yönetimi alanlarında üst düzey yöneticilik deneyimine sahiptir.

Öz, Yıldırım Grup bünyesinde madencilik, petrokimya, lojistik gibi sektörlerde sorumluluklar üstlenmektedir. Türkiye’nin en büyük kalsiyum amonyum nitrat gübre üreticisi olan Gemlik Gübre’de, genel koordinatörlük görevini üstlenmiştir.

Öz, Yıldırım Grup’a katılmadan önce İstanbul’un ilk özel serbest bölgesi olan İSBAŞ’ın genel müdürlüğünü üstlenmiştir. Ayrıca tersanelerin operasyonlarına ev sahipliği yapabilen ilk serbest bölge olan Kocaeli’ndeki KOSBAŞ’ta genel müdürlük yapmıştır.

Yıldırım Şirketler Grubu’ndaki görevlerine ek olarak Özer Öz ayrıca Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ekvador İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanıdır.

Özer Öz evli ve iki çocuk sahibidir.

Dr. Evren Öztürk

Evren Öztürk 1981 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra; Marmara Üniversitesi’nde Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İktisat ve Gebze Teknoloji Üniversite’sinde Strateji Bilimi alanlarında üç farklı dalda yüksek lisans yaptı. Doktora derecesini Marmara Üniversitesi, Finans ve Muhasebe alanında aldı.

Dr. Öztürk kariyerine Reel Çözüm Factoring A.Ş’de Finans ve Fonlama Müdürü olarak başladı. Ardından, BDO Denet Danışmanlık şirketinde Kurumsal Finans Direktörü olarak devam etti.

Dr. Evren Öztürk, Yıldırım Şirketler Grubu’na 2005 yılında katıldı. Grubun sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi, güçlü finansal yapısı olması amacı ile farklı pozisyonlarda görev aldı ve 25’ten fazla global şirket birleşmesi ya da satınalınması operasyonlarını yürüttü. Şu anda YILDIRIM Şirketler Mali İşler Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ayrıca Fransa merkezli CMA CGM Group’un, Belçika merkezli Sealease S.A.’nin ve İsveç merkezli Vargön Alloys AB’nin Yönetim Kurulu üyesidir.

Dr. Öztürk evli ve iki çocuk babasıdır.

Öne Çıkanlar