Yılkrom

YILKROM

Yılkrom, uhdesinde bulunan ruhsatlarda maden arama ve rezerv/kaynak geliştirme çalışmalarını uluslararası standartlara, iş sağlığı ve güvenliği prosedürlerine ve QA/QC protokollerine uygun olarak yürütmektedir. Yılmaden’in vizyonu ve stratejisi doğrultusunda Türkiye, Orta Asya, Balkanlar, Afrika, Güney ve Kuzey Amerika'da vanadyum, molibden, kobalt, lityum ve altın gibi minerallere yatırım fırsatlarını araştırmaktadır.

Yılkrom, 2019 yılı sonu itibariyle Türkiye’de toplam 7 adet işletme, 24 adet arama ruhsatlı sahaya sahiptir. Yılkrom’un Kazakistan’da ise 5 adet arama ruhsatlı sahası bulunmaktadır. Ülkemiz geneline farklı jeolojik yapıya sahip sahalarda; 6.280 hektar işletme, 28.640 hektar arama ruhsatlı olmak üzere toplam 34.920 hektarlık bir alanda çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca 1 adet ortak girişimli işletme ruhsatında, arama çalışmalarında operatör olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yılkrom, 2019 yılında MAPEG ihalelerinden 6 adet maden aram a ruhsatı alınması sureti ile Türkiye genelinde 9 ile dağılan 31 adet krom sahası, kurşun-çinko, demir ve barit ruhsatlarına sahiptir. Ruhsatların illere göre dağılımı şöyledir;

Hatay: 5 ruhsat, Adana: 4 ruhsat, Elazığ: 9 ruhsat, Konya: 2 ruhsat, Erzincan: 6 ruhsat, Kayseri: 1 ruhsat, Muğla: 2 ruhsat, Gaziantep: 2 ruhsat, Kütahya: 1 ruhsat (Ortak Girişim).

Öne Çıkanlar