Projeler

Best Coal Company (BCC)’nin amacı Kolombiya’nın La Guajira bölgesinde termal kömür üreterek istihdam yaratmak ve enerji üretim şirketimiz olan Yıldırım Enerji ile bir sinerji yaratmaktır.

714 milyon ton termal kömür rezervine sahip, 5 farklı lisansın altında 3 projemiz bulunmakta. Cañaverales projesi açık ocak; San Juan ve Papayal ise büyük ölçekli yer altı madeni projeleridir.

BCC projesinde yıllık üretim kapasitesi 35 milyon ton seviyesinde olacaktır. Isıl değeri 6.000 kcal/kg NAR’ın (Avrupa benchmark) üzerinde olan, dünyanın en kaliteli, en düşük kül ve kükürt oranına sahip kömürü çıkartılacaktır. Proje entegre bir proje olup; kendi demiryollarına ve limanına sahip olacaktır

Güçlü “girişimci” ruhumuz ve “başarabilirim” inancımızla sentetik soda külü (Na2CO3) üretim tesisi, Qazaq Soda, çalışmalarımız Kazakistan’ın Taraz bölgesinde devam ediyor. Tesisin 2023 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Orta Asya ve Bağımsız Devletler topluluğu bölgelerini hedef pazarımız olarak belirledik. Qazaq Soda, Kazakistan’ın soda külü ve türevlerinin ithalatına son verip; ihracatı için yeni bir kapı açacaktır. Doğal kaynaklarının ekonomiye kazandırıldığı, doğrudan 250 kişi; dolaylı olarak da 1000 kişilik bir istihdam sağlayacaktır. Cam, kimya, deterjan, madencilik gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu güvenilir soda külü tedarikçisi olup; yeni yatırımlara da zemin hazırlayacaktır. Tüm Yılmaden şirketleri gibi, Qazaq Soda’da da hedefimiz, dünyanın önde gelen soda külü şirketlerinden biri olmaktır.

İlk aşamada Qazaq Soda’nın yıllık üretim kapasitesi 400.000 ton’dur. Ana planı 1.000.000 ton/yıl olarak hazırlandı. Bu yatırımımızda hedefimiz yıllar içerisinde biriktirdiğimiz derin teknik bilgimizi kullanarak; verimlilik, kalite, maliyet kontrolü ve çevreyi koruma konularında dünyada örnek gösterilecek bir tesis yaratmaktır.

Öne Çıkanlar