İştirakler

Yılmaden şu anda Türkiye, İsveç, Kazakistan, Rusya, A.B.D, Kolombiya ve Özbekistan’ın yer aldığı 7 ülkede faaliyet gösteren 10 şirketten oluşmaktadır. Bu şirketler topluluğu, Yılmaden’i global krom endüstrisinde 4. en büyük oyuncu yapmakla birlikte; uzun dönemli müşterilerini politik ve ekonomik küresel risklere karşı korumak amacı ile 4 farklı ülkede krom cevheri ve yüksek kaliteli yüksek karbonlu ferrokrom üretimi gerçekleştiren tek tedarikçi haline getirmektedir.

Yılmaden Holding, henüz keşfedilmemiş yer altı zenginliklerinden değer yaratmak amacı ile uluslararası fırsatları ve yatırım imkanlarını yakından takip etmektedir. Holding, sınır ötesi şirket satın alımlarında, operasyonu bir kar merkezine dönüştürme konusunda uluslararası finans kuruluşları tarafından da onaylanan yüksek bir itibara sahiptir. Değer yaratma kabiliyeti, finans kuruluşları yanı sıra; faaliyet gösterdiği bölgelerdeki yerel halk ve hükümetler tarafından da saygı ile karşılanmaktadır.

Yılmaden’in bünyesinde yer alan şirketler:

  • Eti Krom A.Ş: 1936’da kurulan ve 2004’te özelleştirme kapsamında Yıldırım Holding çatısı altına giren şirket, Türkiye’nin en büyük krom madeni ve ferrokrom üretim tesisidir.
  • Vargön Alloys: İsveç’te faaliyetlerini sürdüren ve 100 yıllık tecrübeye sahip olan, Avrupa’nın en eski ve en büyük ferrokrom üretim tesisidir.
  • Tikhvin Ferroalloy: Rusya’nın en modern ferrokrom üretim tesislerinden biri olan Tikhvin, Rusya’nın ferrokrom ihtiyacının %30 oranında karşılamaktadır.
  • Voskhod Chrome: Dünyanın en kaliteli krom cevherine sahip olan ve Kazakistan’ın Kromtau şehrinde bulunan modern maden tesisidir.
  • Bear Metallurgical Company: ABD’nin Pennsylvania eyaletinde faaliyet gösteren ferromolibden ve ferrovanadyum üretim tesisidir.
  • Best Coal Company: Yüksek ısıl değeri, düşük sülfür ve kül oranı ile dünyanın en temiz kömür rezervlerine sahip, Kolombiya’da faaliyet gösteren madencilik şirketidir.
  • Qazaq Soda: Kazakistan’da bulunan soda külü üretim fabrikası projesidir.
  • Yılkrom ve DTK Metals: Türkiye ve Kazakistan’da kurulu maden arama ve kaynak geliştirme şirketleridir.

Öne Çıkanlar