“Smart mining” Akıllı madencilik

Yapay zeka gibi ileri teknolojiyi madencilik faaliyetlerimizde kullanmaya başlamamız, cevherin tam olarak nerede ve ne şekilde bulunduğunu anlamamızı sağlamaktadır. Böylelikle cevheri, mümkün olan en az atık madde ile birlikte dışarıya çıkartabiliyoruz. Kapsamlı jeolojik modelleme ve doğru maden planlaması yer altındaki cevherin tipini, tenörünü ve ne kadar sürede çıkartabileceğimiz hesaplamamıza imkân vermektedir.

Kazakistan’da uzun süredir kullandığımız mekanize madenciliği, 2019 yılının başından itibaren Türkiye’deki Eti Krom tesislerinde uygulamaya başladık. Bu yönteme geçişle, daha az insan gücü kullanmamıza rağmen; üretim kapasitemizi iki katına çıkartarak yılda 1 milyon tona yaklaştık. Hedefimiz, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Eti Krom’daki tüm madencilik faaliyetlerinin tam mekanize yöntemine geçmesi.

Bir sonraki adımımız otonom krom madenciliğine geçiş olacaktır. Bu amaçla, dizel iş makinaları yerine, uzaktan kumandalı elektrikli iş makinalarını kullanmaya başladık. Ocaklarımızda birçok bilişim teknolojisi kullanmaktayız, personel takip sistemi, hava ölçüm dedektörleri, sensörler bunlardan sadece birkaçı. Bu uygulamalar, iş sağlığı ve güvenliği konularına destek olmasının yanı sıra verimliliği de arttırmaktadır.

Teknik bilgimizi geliştirmek ve yeni uygulamaları hızlıca bünyemize katmak için ulusal ve uluslararası üniversitelerle ortak programlar geliştiriyoruz. Gerektiğinde denizaşırı şirketlerden teknoloji transferinde bulunmamızın yanı sıra; madencilik, metalürji ve cevher zenginleştirmede kendi iç süreçlerimizi sürekli geliştiriyoruz.

Lamp

Tüm bu noktaları ortak bir başlık altına topladığımızda “Akıllı Madencilik” sistemine ulaşıyoruz. Akıllı diyoruz, çünkü tanımından da anlaşıldığı üzere sağlanan veriyi işleyip; bir şeyler öğreniyor, kendisini geliştiriyor. Yeni sloganımız “Akıllı Madencilik” yapay zeka teknolojisini, mekanize madenciliği, IT sistemlerini ve yeni geliştirilen projeleri bir araya getiren, aralarında konuşmalarını sağlayan yeni nesil madenciliktir.